Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie

Tytuł projektu: Rozwój usług prozdrowotnych związanych z opieką stomatologiczną w Goczałkowicach - Zdroju

Zakres projektu: Operacja dotyczy zakupu supernowoczesnych narzędzi stomatologicznych w postaci unitu stomatologicznego, mikroskopu, autoklawu ( urządzenia do sterylizacji ) oraz oświetlenia LED, których wykorzystanie umożliwi wykonywanie w gabinecie stomatologicznym usług niedostępnych w innych gabinetach dentystycznych; innowacyjność świadczonych usług polegać będzie na podniesieniu jakości zabiegów ( szybkość, dokładność, szczegółowość ), zwiększeniu komfortu pacjentów ( ograniczenie bólu, wygoda, sterylizacja ) oraz polepszeniu warunków pracy dla stomatologa ( ergonomia, komputeryzacja ). Prace wykonano w terminie 06.2020 – 10.2020 .

Całkowita wartość projektu: 193.000,00 PLN

Dofinansowanie ze środków UE: 115.800,00 PLN

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDIDENT

dr n. med. Agnieszka Homa-Kurczab

Wyposażenie

Unit stomatologiczny

Gabinet stomatologiczny w Goczałkowicach – Zdroju wyposażony jest w unit stomatologiczny S200 firmy Stern Weber, najlepszego włoskiego producenta sprzętu, z końcówkami W&H LED, kompresorem z osuszaczem CATTANI . Gabinet stomatologiczny w Kobiórze dysponuje unitem Panda firmy Dentomax.

Oba te nowoczesne, ergonomiczne unity zostały zaprojektowane zgodnie z odkryciami fizjoterapeutów. Poczucie komfortu i bezpieczeństwa sprawia, że już w trakcie zabiegu strach przed dyskomfortem natychmiast zniknie. Unity wyposażone są we wszystkie urządzenia pomocne w leczeniu zębów takich jak skaler piezoelektryczny, lampę LED, piaskarkę NSK, kamerę wewnątrzustną, oraz zestaw podświetlanych końcówek firm W&H, KAVO oraz NSK. Dzięki tak bogato wyposażonym unitom, posiadającym maksimum funkcji, lekarz jest w stanie w pełni kontrolować swoją prace czyniąc ją bardziej precyzyjną i w pełni bezpieczną dla pacjenta.

Kamera wewnątrzustna

Gabinet zaopatrzony jest w monitor i kamerę wewnątrzustną. Lekarz stomatolog za pomocą lusterka nie zawsze może dokładnie sprawdzić stan zębów. W takiej sytuacji niezwykle przydatna jest kamera wewnątrzustna pomocna jest zarówno w diagnostyce, jak i np. w skomplikowanym leczeniu kanałowym. Pomaga kontrolować stan higieny jamy ustnej i ułatwia planowanie leczenia. Można ją także wykorzystywać zamiast rentgena - to jeden z lepszych sposobów wykrywania ubytków, które tworzą się na powierzchniach stycznych (między zębami). Kamera pozwala pokazać uzębienie pacjenta w powiększeniu na monitorze i umożliwia zarchiwizowanie go dla potrzeb diagnostycznych. Kamera wewnątrzustna umożliwia wizualizację przebiegu leczenia na ekranie. Wysokiej jakości obraz przesyłany do  32 calowego monitora LCD zamontowanego bezpośrednio przed pacjentem stwarza możliwość dokładnego przeglądu stanu zębów i pokazania ich pacjentowi.  Kamera w gabinecie to korzyść zarówno dla lekarza jak i pacjenta.

Endometr

Leczenie kanałowe zębów wymaga precyzyjnego zdiagnozowania, opracowania i wypełnienia przewodu kanałowego korzeni zębów. Niezmiernie ważnym elementem diagnozy jest dokładne określenie długości kanałów, do czego służy endometr. Posiadamy najnowszej generacji cyfrowy endometr iPex firmy NSK – bardzo dokładny, szybki i bardzo czytelny. Zapewnia precyzję pracy w każdych warunkach zabiegowych zarówno suchych, mokrych jak również takich, gdzie obecny jest wyciek krwi. Eliminuje problemy występujące przy używaniu innych endometrów wykorzystujących sygnały analogowe. Wielozakresowe oprogramowanie pomiarowe endometru iPex filtruje nieistotne sygnały, mogące docierać do urządzenia z powodu zakrzywionych kanałów lub innych nietypowych okoliczności i automatycznie wybiera najlepszą możliwa kombinację częstotliwości dla warunków istniejących w kanale. Dokładność pomiaru do 0,1 mm pozwala dokładnie określić osiągnięty wierzchołek sygnalizując dźwiękiem jego przekroczenie. Następnie urządzenie samoczynnie wycofuje się z kanału. Wyświetlacz pokazuje stan pracy w kanale zarówno w wersji „liniowej”, jak i cyfrowo określając położenie narzędzia kanałowego. Korzystanie z endometru cyfrowego iPex gwarantuje bezpieczeństwo przy leczeniu kanałowym i zapewnia lepszy komfort samemu pacjentowi, pozwala osiągnąć optymalne kliniczne rezultaty z 95% prawdopodobieństwem określenia punktu pomiędzy wierzchołkiem fizjologicznym a anatomicznym. Dzięki niemu dentysta jest w stanie przeprowadzić z pełnym sukcesem leczenie nawet najtrudniejszych przypadków. Endometria kanałowa jest obecnie uznawana w większości przypadków za metodę najbardziej precyzyjną, prostą, szybką i powtarzalną

Narzędzia Mtwo do mechanicznego opracowywania kanałów korzeniowych

Narzędzia Mtwo cechuje wyjątkowa elastyczność i bardzo wysoka skuteczność. Dzięki połączeniu esowatego przekroju poprzecznego i dwóch głęboko wyprofilowanych pracujących krawędzi instrumenty Mtwo posiadają ponadprzeciętne możliwości tnące. Maksymalnie duża wolna przestrzeń dla spiłowanych wiórów zębinowych oraz minimalna promieniowa płaszczyzna przylegania do ściany kanału zapewniają bezpieczne i szybkie opracowywanie kanału. Odległość między krawędziami tnącymi wzrasta od końca pilnika ku jego uchwytowi: na powierzchniach bocznych krawędzi tnących powstaje głębsza przestrzeń dla spiłowanej zębiny, zmniejszeniu ulega ryzyko zaklinowania pilnika i zbijania się wiórów zębinowych. Krawędzie tnące przebiegają prawie pionowo w długich spiralach, co pozwala lepiej kontrolować ruch instrumentu.

Aparat RTG stomatologiczny HyperSphere

Gabinet w Goczałkowicach-Zdroju wyposażony jest w aparat RTG stomatologiczny HyperSphere firmy MyRay zamontowany na unicie Stern Weber. Natomiast w gabinecie w Kobiórze aparat RTG stomatologiczny HyperSphere zamontowany jest na ścianie przy unicie.

Aparat RTG stomatologiczny HyperSphere firmy MyRay jest to jeden z najlepszych punktowych aparatów stomatologicznych RTG. Działa zarówno z kliszami jak również z  systemami radiografii cyfrowej np. Zen-X. Lampa RTG firmy Toshiba o najmniejszej ogniskowej 0,4 mm gwarantuje najwyższą jakość wykonywanych zdjęć oraz niezawodność. Ruchoma głowica wysokiej częstotliwości w technologii HyperSphere , umożliwia obrót głowicy w 3 płaszczyznach z blokadą elektromagnetyczną, przez co odpowiednie ustawienie aparatu jest wyjątkowo  precyzyjne. Elektromagnetyczny hamulec uniemożliwia niekontrolowaną zmianę pozycji głowicy. Bezprzewodowy pilot pozwala na wykonanie ekspozycji z bezpiecznego miejsca bez plątaniny kabli. Dzięki dużemu wyświetlaczowi oraz intuicyjnej obsłudze aparatu RTG, dobór parametrów ekspozycji odbywa się automatycznie.

Radiowizjografia

Gabinet w Goczałkowicach- Zdroju wyposażony jest w najnowocześniejszy system radiowizjografii cyfrowej (RVG) Zen-X firmy MyRay.

Radiowizjografia cyfrowa otwiera nowe możliwości diagnozowania i leczenia w stomatologii. Jest to urządzenie diagnostyczne, które zastępuje tradycyjną kliszę. Podłączony do komputera czujnik umieszcza się w ustach pacjenta i wykonuje zdjęcie. Pozwala to obniżyć dawkę promieniowania aż o 90%. Zatem wykonanie 9 zdjęć RVG daje napromieniowanie równe jednemu zdjęciu małoobrazkowemu na klasycznej błonie rentgenowskiej.

Czas oczekiwania od naświetlenia zęba do otrzymania obrazu na ekranie to tylko 2 sekundy. Zdjęcie takie możemy kilkadziesiąt razy powiększyć, przetworzyć, zmienić jego jasność i kontrast, zapisywać i archiwizować. Oprogramowanie umożliwia lekarzowi wykonanie dodatkowych pomiarów takich jak: pomiar długości kanału czy względnej gęstości kości. Ułatwia to w oczywisty sposób procedurę radiologiczno-diagnostyczą.

Każdy etap leczenia endodontycznego może być monitorowany na fotelu stomatologicznym. Na życzenie pacjenta zdjęcie może być wydane na płytce CD lub wydrukowane. Kolejną zaletą RVG jest ekologia. Stosowanie RVG eliminuje użycie wielu odczynników chemicznych.

Lampa wybielająca

004Technologicznie zaawansowana lampa Beyond jest stosowana w procedurze wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Jest ona bezpieczna, skuteczna i bardzo szybka!

Zabieg wybielania z zastosowaniem lampy Beyond jest jednorazowy i polega na nałożeniu specjalnego żelu, zawierającego nadtlenek wodoru i dwutlenek krzemu, na powierzchnię zębów, a następnie aktywowanie go przez światło akceleratora - lampy Beyond. Urządzenie emituje zimne niebieskie światło o wysokiej częstotliwości pomiędzy 480 a 520 nanometrów. Konstrukcja optyczna lampy gwarantuje, że szkodliwe światło podczerwone oraz nadfioletowe zostaje całkowicie wyeliminowane. Światło emitowane przez akcelerator znacznie przyspiesza proces wybielania. Efektem zabiegu są białe, lśniące zęby pacjenta. Cała wizyta trwa około 1 godziny. Zęby po wybielaniu nie stają się nadwrażliwe, ani bardziej chłonne na przebarwienia, a trwałość  zabiegu zależy największym stopniu od trybu życia pacjenta. System Beyond jest uważany za najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny sposób wybielania zębów z obecnie dostępnych na rynku.  System ten jest odpowiedni dla Pacjentów ceniących sobie natychmiastowy rezultat, co czyni go alternatywą dla szyn i żelu wchodzących w skład metody wybielania nocnego, która trwa kilkanaście dni.

Autoklaw

Autoklaw zapewnia niezbędną w gabinecie sterylność narzędzi.

Dezynfekcja i sterylizacja jest przeprowadzana według najwyższych światowych standardów. Personel jest przeszkolony w zakresie zasad dezynfekcji i sterylizacji, a procedury są na bieżąco aktualizowane. Wszystkie narzędzia używane w czasie zabiegów są odpowiednio przygotowane. Myte w stomatologicznej myjce ultradźwiękowej, dezynfekowane w wysoce aktywnych płynach bakteriobójczych, a następnie pakowane w jednorazowe opakowania i sterylizowane w autoklawie. Skuteczność procesów sterylizacji potwierdzana jest każdorazowo specjalnymi testami paskowymi, a raz na 3 miesiące przeprowadzane są w SANEPIDZIE testy biologiczne potwierdzające jego skuteczne działanie.

Sterylnie opakowane narzędzia są za każdym razem rozpakowywane przy pacjencie. Gabinet jest wyposażony w nowoczesny autoklaw Andromeda Vacuum, który sterylizuje narzędzia za pomocą wysokiej temperatury, wysokiego ciśnienia i pary wodnej.

Wszędzie tam, gdzie to możliwe stosujmy sprzęt jednorazowy: rękawiczki, strzykawki, igły do znieczuleń, końcówki ślinociągu, kubeczki, śliniaki, osłonki na czujnik rentgenowski i lampę polimeryzacyjną są każdorazowo zmieniane.

Odpady medyczne są odbierane przez specjalistyczną firmę i utylizowane.

Koferdam (Rubber Dental Dam)

Koferdam to arkusz specjalnej gumy która wraz z innymi akcesoriami służy do izolacji pola zabiegowego. Jest to najlepszy sposób zapewnienia suchości i widoczności zębów podczas leczenia, szczególnie endodontycznego. Koferdam ułatwia pracę stomatologa, ale przede wszystkim zapewnia większą dokładność i skuteczność oraz lepsze rezultaty podczas leczenia. Dzieje się tak przez:

  • stworzenie bariery aseptycznej (zabezpieczenie przed drobnoustrojami znajdującymi się w ślinie);
  • kontrolę wilgotności;
  • zwiększony dostęp do pola operacyjnego (odsunięcie języka, warg, policzków oraz dziąsła);
  • zwiększoną widoczność pola operacyjnego

Lampy diodowe LED

Diodowa lampa polimeryzacyjna do materiałów wypełnieniowych umożliwia skrócenie czasu naświetlania i jego większą skuteczność. Ma kształt przyjazny dla pacjenta. Dysponujemy lampami SmartLite i Elipar S10, Heraeus Kulzer.

 

 

Lupy zabiegowe

W dobie szybkiego rozwoju stomatologii, w obliczu wzrostu wymagań i oczekiwań pacjentów, stosowanie systemów powiększających staje się w dzisiejszych czasach niemal koniecznością. Specjalistyczne lupy pozwalają na dokładniejsze widzenie pola zabiegu, a co za tym idzie bardziej precyzyjną pracę lekarza.

Lupy Seliga charakteryzują się świetnymi parametrami technicznymi. Dedykowane dla wielu dziedzin medycyny, rewelacyjnie sprawdzają się w stomatologii, laryngologii oraz chirurgii. Zastosowanie apochromatycznej optyki gwarantuje ostry i czysty obraz w całym polu widzenia. Dzięki specjalnym powłokom, optyka naturalnie odzwierciedla barwy i zmniejsza refleksy świetlne. Lupa Seliga posiada zamontowane dodatkowe źródła światła dając szerokie pole widzenia oraz duży zakres głębi ostrości.

Specjalistyczna lupa Seliga o powiększeniu 3,5 razy pozwala na dokładniejsze widzenie pola zabiegu, a co za tym idzie bardziej precyzyjną pracę lekarza.

PowiększenieOdległość robocza (mm)Średnica pola widzenia
3.5x 340/420/460/500 60/72/78/84

Piaskarka

Piaskowanie stosuje się w celu usunięcia z powierzchni zębów osadów i powierzchniowych przebarwień po kawie, herbacie czy papierosach. Za pomocą piaskarki lekarz kieruje na powierzchnię zębów strumień specjalnego piasku stomatologicznego pod dużym ciśnieniem. Piaskowanie najczęściej stanowi uzupełnienie skalingu zębów, ale może tez stanowić oddzielny zabieg.

Piaskarka Prophy-Mate NEO firmy NSK - łączy w sobie kształt i funkcjonalność, co sprawia, że obsługa jest jeszcze prostsza i precyzyjniejsza. Dwie dysze, ustawione pod kątem 60° i 80°, zwiększają wydajność i siłę czyszczenia.

NZOZ Medident

tel.: (+48) 503-856-368
tel.: (+48) 796-164-374
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Goczałkowice-Zdrój

ul. S. Żeromskiego 2A

tel.: (+48) 503-856-368

Kobiór

ul. Centralna 57

tel.: (+48) 796-164-374