Endodoncja jest to dynamicznie rozwijającą się gałąź stomatologii zajmująca się leczeniem kanałowym zębów.
Leczenie endodontyczne, powszechnie nazywane leczeniem kanałowym jest konieczne w przypadku zapaleń miazgi, która potocznie nazywana jest przez pacjentów „nerwem”. Jest to metoda leczenia, która pozwala uratować zęby, które jeszcze nie tak dawno skazane byłyby na ekstrakcję (usunięcie).
Najczęstszymi przyczynami zmian w miazdze zęba są:
- infekcje bakteryjne od strony ubytku próchnicowego,
- infekcje od strony ubytków niepróchnicowych (patologiczne starcie zębów),
- zranienie miazgi spowodowane urazem zęba,
- zakażenie przez patologiczną kieszonkę przyzębną,
Leczenie kanałowe odbywa się w pełnej sterylności. Znieczulenie gwarantuje pacjentowi bezbolesność zabiegu. Pierwszym etapem jest otwarcie zęba, odnalezienie i udrożnienie kanałów. Nie odkryty czy nieczyszczony kanał jest siedliskiem bakterii i często prowadzi do powikłań w leczeniu.
Podczas leczenia kanałowego bardzo pomocna okazuje się lupa stomatologiczna. Doskonałe oświetlenie i wielokrotne powiększenie pola pracy, jakim jest niewielkie wnętrze zęba, pozwalają „zobaczyć to, co niewidoczne”. Przy pomocy nowoczesnej lupy możemy dokładnie i skutecznie odnaleźć nawet nietypowo zlokalizowane ujścia kanałów, udrożnić i opracować bardzo wąskie, zakrzywione czy „zwapniałe” kanały, usunąć złamane przed laty narzędzie czy wyjąć stare wypełnienie podczas powtórnego leczenia. Teraz możliwe jest leczenie trudnych przypadków, których do tej pory nie można było wyleczyć.
Następnie opracowujemy kanały korzeniowe mierząc ich długość za pomocą endometru cyfrowego. Urządzenie to daje możliwość ciągłego podglądu na monitorze lokalizacji narzędzi wewnątrz zęba. Umożliwia pomiar długości kanału korzeniowego z dużą dokładnością. Dzięki endometrowi można przeprowadzić prawidłowe leczenie kanałowe u kobiet w ciąży, co z uwagi na szkodliwość promieni rentgenowskich musiało być dotychczas odkładane do czasu rozwiązania.
Kluczem do sukcesu leczenia kanałowego jest mechaniczne i chemiczne oczyszczenie i poszerzenie kanałów korzeniowych na całej ich długości . Opracowaniu mechanicznemu za pomocą specjalnych pilników towarzyszy obfite płukanie, które ma za zadanie dezynfekcję całego systemu korzeniowego. Do opracowania kanałów używamy narzędzi niklowo-tytanowych, które dzięki swej elastyczności stanowią bezpieczniejszą alternatywę dla tradycyjnych narzędzi stalowych.
Warunkiem powodzenia w leczeniu kanałowym jest opracowanie i wypełnienie kanałów dokładnie do wierzchołka korzenia. Zarówno niedopełnienie kanału jak i przepchanie materiału wypełniającego poza otwór wierzchołkowy zmniejsza szanse na powodzenie.
Kolejną fazą leczenia jest wypełnienie opracowanych, zdezynfekowanych i osuszonych kanałów gutaperką z uszczelniaczem. W naszych gabinetach stosujemy technikę kondensacji gutaperki ze specjalną nowoczesną pastą uszczelniającą na zimno lub kondensację metodą termiczną. Obie metody dają porównywalne i satysfakcjonujące wyniki leczenia.
Po leczeniu kanałowym zawsze wykonujemy zdjęcie rentgenowskie. Nawet jeżeli w trakcie trudnego leczenia jest potrzeba wykonania kilku zdjęć, jest to bezpieczne dla naszych pacjentów, ponieważ w naszych gabinetach dysponujemy dwoma nowoczesnymi stomatologicznymi aparatami rentgenowskimi Aparaty RTG HyperSphere firmy Mayray to jedne z najlepszych aparatów punktowych. Działają zarówno z tradycyjnymi kliszami jak również z systemami radiografii cyfrowej np. Zen-X firmy Mayray, którym również dysponujemy.
Promieniowanie rentgenowskie podczas projekcji jest ograniczone do minimum. Radiowizjografia cyfrowa zastępuje tradycyjną kliszę. Podłączony do komputera czujnik umieszcza się w ustach pacjenta i wykonuje zdjęcie. Pozwala to obniżyć dawkę promieniowania aż o 90%. Zdjęcie cyfrowe można kilkadziesiąt razy powiększyć, przetworzyć, zmienić jasność i kontrast, zapisywać i archiwizować. Oprogramowanie umożliwia lekarzowi wykonanie dodatkowych pomiarów takich jak pomiar długości kanału.
NZOZ MEDIDENT posiada sprzęt, w którym zastosowano najnowsze rozwiązania techniczne, pozwalający leczyć zęby kanałowo na najwyższym poziomie, a lekarz specjalizujący się w tym dziale stomatologii może pochwalić się certyfikatami ukończenia wieku szkoleń z dziedziny endodoncji i sporym doświadczeniem w leczeniu nawet najtrudniejszych przypadków.
Prawidłowe leczenie kanałowe wymaga czasu i cierpliwości stomatologa, najczęściej odbywa się na 2-3 wizytach. Decyzja o przebiegu i czasie trwania leczenia zależy od stanu zęba i zostaje podjęta indywidualnie dla każdego pacjenta przez lekarza po postawieniu diagnozy na podstawie wywiadu i badania pacjenta.
Leczenie kanałowe w naszych gabinetach jest bezbolesne.
Kiedyś leczenie kanałowe wiązało się nierozerwalnie z wieloma bolesnymi i stresującymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Dziś leczenie endodontyczne można przeprowadzić z zachowaniem pełnego komfortu i w miłej atmosferze. Gwarantujemy bezpieczeństwo, bezbolesność i precyzję.
Należy pamiętać, że warunkiem pełnego powodzenia leczenia jest szczelne wypełnienie ubytku twardych tkanek zęba, dlatego po leczeniu endodontycznym konieczna jest odbudowa korony zęba. Zęby martwe ze względu na brak ukrwienia stają się mniej odporne na złamania, bardziej matowe, szarawe i kruche. Dlatego przy dużym zniszczeniu zęba samo wypełnienie może być niewystarczające i konieczne jest wówczas wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Po zabiegu leczenia kanałowego może wystąpić lekki ból przy nagryzaniu często określany przez Pacjentów „ząb nie boli, ale czuję że go mam” .Dotyczy to do 80% pacjentów i jest pewną normą pozabiegową. Trwa zwykle do około 3 dni, ma tendencję malejącą i nie jest to powodem do obaw.
Czasem zdarza się, że zęby wcześniej leczone kanałowo wymagają powtórnego leczenia endodontycznego. Objawem wskazującym na taką konieczność może być ból samoistny, pulsujący, rwący, obrzęk dziąsła, przetoka ropna. Wówczas konieczne staje się jego powtórne leczenie tzw. re-endo. Jest to zabieg skomplikowany, czasochłonny i pochłaniający większe nakłady finansowe. Po powtórnym opracowaniu i dokładnym wypełnieniu systemu korzeniowego zęba kość odbudowuje się i zmiany oraz ból znikają.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii leczenie kanałowe nie stanowi dziś większego problemu. Wskazaniami do leczenia kanałowego są wszystkie stany chorobowe, które prowadzą do nieodwracalnych zapaleń miazgi.
Wskazaniami do leczenia kanałowego są:
- samoistny ból zęba (nieodwracalne zapalenie miazgi)
- zmiany okołowierzchołkowe: ziarniniaki i torbiele,
- zranienia miazgi powstałe w wyniku urazów,
- wskazania protetyczne,
- czasami choroby przyzębia (tzw. zespoły endoperio),
- zęby wcześniej źle leczone kanałowo i ze zmianami okołowierzchołkowymi - wskazanie do re-endo (niedokładnie opracowane, niewypełnione kanały)
NZOZ Medident
tel.: (+48) 503-856-368
tel.: (+48) 796-164-374
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.